Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Значення і функції конкуренції в соціальному ринковому господарстві

Значення і функції конкуренції в соціальному ринковому господарстві

Назва:
Значення і функції конкуренції в соціальному ринковому господарстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,97 KB
Завантажень:
76
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Вступ

Проблема конкуренції в економічній науці не є новою. Дослідники досить детально проаналізували такі питання, як поняття конкуренції, форми та методи конкурентної боротьби, механізм конкуренції тощо. Класиками вивчення конкуренції є А. Сміт (теорія досконалої конкуренції), Д. Рікардо (принцип порівняльних конкурентних переваг), К. Маркс (основний закон і механізм конкуренції), В. Ленін (питання виникнення та розвитку монополій), А. Маршалл (позитивні риси діяльності монополій, виділення творчої і руйнівної конкуренції), Д. Робінсон і Е. Чемберлін (проблеми монополістичної конкуренції), А. Курно (теорія чистої монополії і дуополії, пізніше — олігополії).

Значний вклад у теоретичні моделі олігополії і монополії внесли Ф. Еджуорт (математичний опис), А. Лернер (монопольна влада та її оцінка), К. Вікселль (конкуренція та цінова дискримінація), Й. Шум-петер, Ф. Хайєк та інші.

Значну увагу конкуренції приділяли С. Брю, Дж. Кейнс, І. Кірцнер, К. Макконнелл, Дж. Мілль, Ф. Найт, А. Пігу, М. Портер, П. Хайне. Певний внесок у розвиток теорії конкуренції зробили російські вчені Г. Азоєв, Ю. Коробов, Л. Раменський, Р. Фатхутдінов, Д. Юданов, а також вітчизняні науковці А. Гальчинський, В. Глущенко, М. Єрмошен-ко, П. Єщенко, С. Мочерний, Ю. Палкін, А. Пелих та ін.

Надбанням економічної теорії є детальний аналіз чотирьох класичних видів конкуренції: чистої (досконалої), монополістичної, олігополії, монополії. Крім того, виділяють також міжгалузеву та галузеву конкуренцію, функціональну і видову, цінову або нецінову.

Але, поза сумнівом, дослідження конкуренції є актуальним і сьогодні. Це пояснюється тим, що для країн з розвинутою економікою конкурентне середовище є обов'язковою умовою і сутнісною рисою існування. Для трансформаційних економік постсоціалістичного типу створення конкурентного механізму функціонування економічної системи є першочерговим завданням, яке має на меті утвердження в економіці критичної маси ринкових перетворень. Це засвідчується і у Посланні Президента України до Верховної Ради України «Європейський вибір. Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002—2011 роки», де основними чинниками розвитку вже діючих ринкових механізмів називаються розвиток конкуренції та поглиблення відповідно до критеріїв ЄС лібералізації всіх сфер економічної діяльності.

І хоча конкурентні середовища різних економічних систем відрізняються неоднаковим рівнем зрілості конкурентних відносин, будь-яка держава є учасником формування нового міжнародного конкурентного порядку, а, отже, відчуває на собі вплив процесу інтернаціоналізації конкуренції.

Аналіз досліджень і публікацій

Щоб повніше зрозуміти сутність конкуренції, можна навести визначення, сформульовані деякими авторами.

К. Макконнелл і С. Брю вважають, що конкуренція — це наявність на ринку великої кількості незалежних покупців та продавців, можливість для покупців та продавців вільно входити на ринок і виходити з нього .

Й. Шумпетер визначав конкуренцію як суперництво старого з новим, з інноваціями.

Нобелівський лауреат з економіки 1974 р., австрійський вчений Фридрих А. фон Хайєк відзначає, що конкуренція — це процес, за допомогою якого люди отримують і передають знання. На його думку, на ринку тільки завдяки конкуренції приховане стає явним.

У своїй книзі «Міжнародна конкуренція» М. Портер зазначає, що конкуренція — це динамічний процес, який розвивається, це ландшафт, який безперервно змінюється, на якому з'являються нові товари, нові шляхи маркетингу, нові виробничі процеси та нові ринкові сегменти.

Г.Азоєв під конкуренцією розуміє суперництво у будь-якій сфері діяльності між окремими юридичними або фізичними особами (конкурентами), зацікавленими у досягненні однієї мети .

А. Юданов стверджує, що ринкова конкуренція — це боротьба фірм за обмежений обсяг платоспроможного попиту споживачів, яка ведеться ними на доступних сегментах ринку.

Разом з тим А. Юданов вважає, що і досі у світі відсутнє єдине поняття «конкуренція». Науковці дотримуються таких трьох трактувань конкуренції: поведінкової; структурної; функціональної.

Трактування конкуренції з боку поведінки — боротьба за гроші покупця шляхом задоволення його потреб.

Структурна трактовка конкуренції — аналіз структури ринку з метою визначення ступеню свободи продавця та покупця на ринку (форми ринку) і способу виходу з нього.

Функціональна трактовка конкуренції — суперництво старого з новим, з інноваціями, коли приховане стає явним.

Цікавим, на мою думку, є визначення конкуренції Р. Фатхутдіновим. Саме він визначає цю категорію з урахуванням сучасного трактування теорії порівняльних переваг. Конкуренція — це процес управління суб'єктом своїми конкурентними перевагами з метою одержання перемоги або досягнення інших цілей у боротьбі з конкурентами за задоволення об'єктивних або суб'єктивних потреб у межах законодавства або в природних умовах.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Значення і функції конкуренції в соціальному ринковому господарстві

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок