| Назва: | Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч |
| Тип: | Реферати |
| Мова: | Українська |
| Розмiр: | 6,01 KB |
| Скачувань: | 8 |
Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч
Мета. Засвоєння учнями знань про причини зміни дня і ночі на земній кулі; розуміння суті явища зміни дня і ночі; виховувати спостережливість, кмітливість, наполегливість, охайність в користуван¬ні підручником і зошитом, розвивати пізнавальний інтерес до навчан¬ня.
Обладнання: фізична карта України, глобус, м'яч, електролампа на підставці (або прилад - телурій), конверт із завданнями.
Хід уроку
І. Підсумок фенологічних спостережень.
- Який сьогодні стан неба?
- Чи світить сонце?
Хто з вас помітив, чи с вітер? Який він?
- Які зміни відбулись в природі?
- Як змінилася праця людей восени?
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування за питаннями.
2. Індивідуальне опитування. 11
- Розповісти про Україну, Київ.
- Або за картками оперативного контролю: К.-8, ст. 18-19.
III. Актуалізація опорних знань.
- На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати дуже цікаву тему. На цю тему ви задавали багато питань. І саме сьогодні на них ви почуєте відповіді.
- У мене в руках є конверт, в якому знаходяться дві загадки, які допоможуть вам визначити, яка тема нашого заняття.
²Жовта паляниця над дахом повисла. (Сонце)
²На чорному полі срібний пастух золоті вівці пасе. (Місяць і зорі)
²Чорна корова всіх поборола, а білий віл па ноги усіх звів. (День і ніч)
- Ми вивчатимемо обертання Землі навколо своєї осі та чому буває день і ніч.
IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Ознайомлення учнів зі змінами дня і ночі.
- Пригадайте спостереження за висотою Сонця над горизонтом протягом доби. Коли висота сонця найбільша?
- В якому місяці Сонце опівдні стоїть над горизонтом найвище? ^ Найнижче? Чому?
- Яка тривалість дня і ночі у нашій місцевості?
- Пригадайте, коли тривалість дня і _ ночі однакова?
- Чи знаєте ви, як люди в давнину визначали день і ніч?
- Здавна люди, спостерігаючи за Сонцем, помітили, що вранці воно сходить із-за лінії горизонту; опівдні - піднімається вище, а ввечері заходить за лінію горизонту. Вони вважали, що Сонце рухається навколо Землі, тому буває день і ніч.
- Але це не так. Наша Земля обертається навколо своєї осі.
Вісь - це уявна лінія, що проходить через центр земної- кулі та Північний і Південний полюси. Земля обертається із заходу на схід, назустріч Сонцю. Обертання земної кулі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. І це обертання дає основну одиницю часу - добу, і зумовлює розділення доби на 2 частини - день і ніч.
Земля здійснює повний оберт навколо осі за 24 год. Цей час називається добою.
2. Практична робота з глобусом та м'ячем.
- Діти, уважно подивіться на глобус. Як ви вважаєте, де знаходиться вісь земної кулі?
- Земля обертається навколо своєї осі, але потрібно зазначити, що ця вісь є уявною лінією, тобто насправді не існує.
- Що я роблю з м'ячем?
- Чи є в м'яча вісь?
- Я обертаю м'яч навколо його уявної осі. Так само і обертається земна куля.
3. Фізкультхвилинка.
4. Пояснення зміни дня і ночі.
Дослід з електролампою.
- Припустимо, що лампа - це наше "уявне" сонце. Простежте, як буде освітлюватись поверхня прямої площини.
- А зараз змінимо наш дослід. Замість прямої площини ми візьмемо глобус - нашу Землю.
Тепер уважно поспостерігайте, як буде освітлюватись наша Земля.
(Учні спостерігають, що той бік глобуса, який повернений до світла, освітлений, протилежний - в тіні).
- То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути раз навколо своєї осі?
- Той бік, що був у тіні, стає освітленим, й освітлений - в тіні.
- Отже, обертання Землі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. Такий повний оберт земна куля робить за 24 години, тобто за добу.
- Подивіться уважно на освітлений бік глобуса і скажіть, на яких материках день, а на яких - ніч. Чому ви так думаєте? ,
- Дайте відповідь ще на одне питання: доба триває 24 години. Чим |
це пояснюється?
V. Осмислення учнями знань.
Робота з підручником.
Читати статтю "Чому буває день і піч".
2. Дати відповіді на питання.
Що таке вісь?
Де вона знаходиться?
- Яка причина зміни дня і ночі?
- Чи обертається навколо осі Північний і Південний полюси?
3. Робота в зошитах з друкованою основою, с.30.
- Уявіть, що ви - вчені, які досліджують космос. Вам прийшло завдання з космічного центру зобразити Землю і Сонце, але при цьому обов'язково вказати, на якій частині земної кулі буде день, а на якій - ніч. Допоможіть космічному центру.
Сонце Земля
4. Розгадування кросворда.
- Діти, погляньте, в конверті с ще одне завдання, яке нам надіслали з космічного центру. Це - кросворд. Нам потрібно дати відповіді на запитання і ми зможемо відгадати зашифроване в цьому кросворді слово.
Запитання до кросворда.
1. - 2. Срібне показалось, золоте сховалось. (Місяць, Сонце)
3. На якій планеті ми живемо? (Земля.)
4. Зменшена модель Землі. (Глобус.)
Мета. Засвоєння учнями знань про причини зміни дня і ночі на земній кулі; розуміння суті явища зміни дня і ночі; виховувати спостережливість, кмітливість, наполегливість, охайність в користуван¬ні підручником і зошитом, розвивати пізнавальний інтерес до навчан¬ня.
Обладнання: фізична карта України, глобус, м'яч, електролампа на підставці (або прилад - телурій), конверт із завданнями.
Хід уроку
І. Підсумок фенологічних спостережень.
- Який сьогодні стан неба?
- Чи світить сонце?
Хто з вас помітив, чи с вітер? Який він?
- Які зміни відбулись в природі?
- Як змінилася праця людей восени?
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування за питаннями.
2. Індивідуальне опитування. 11
- Розповісти про Україну, Київ.
- Або за картками оперативного контролю: К.-8, ст. 18-19.
III. Актуалізація опорних знань.
- На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати дуже цікаву тему. На цю тему ви задавали багато питань. І саме сьогодні на них ви почуєте відповіді.
- У мене в руках є конверт, в якому знаходяться дві загадки, які допоможуть вам визначити, яка тема нашого заняття.
²Жовта паляниця над дахом повисла. (Сонце)
²На чорному полі срібний пастух золоті вівці пасе. (Місяць і зорі)
²Чорна корова всіх поборола, а білий віл па ноги усіх звів. (День і ніч)
- Ми вивчатимемо обертання Землі навколо своєї осі та чому буває день і ніч.
IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Ознайомлення учнів зі змінами дня і ночі.
- Пригадайте спостереження за висотою Сонця над горизонтом протягом доби. Коли висота сонця найбільша?
- В якому місяці Сонце опівдні стоїть над горизонтом найвище? ^ Найнижче? Чому?
- Яка тривалість дня і ночі у нашій місцевості?
- Пригадайте, коли тривалість дня і _ ночі однакова?
- Чи знаєте ви, як люди в давнину визначали день і ніч?
- Здавна люди, спостерігаючи за Сонцем, помітили, що вранці воно сходить із-за лінії горизонту; опівдні - піднімається вище, а ввечері заходить за лінію горизонту. Вони вважали, що Сонце рухається навколо Землі, тому буває день і ніч.
- Але це не так. Наша Земля обертається навколо своєї осі.
Вісь - це уявна лінія, що проходить через центр земної- кулі та Північний і Південний полюси. Земля обертається із заходу на схід, назустріч Сонцю. Обертання земної кулі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. І це обертання дає основну одиницю часу - добу, і зумовлює розділення доби на 2 частини - день і ніч.
Земля здійснює повний оберт навколо осі за 24 год. Цей час називається добою.
2. Практична робота з глобусом та м'ячем.
- Діти, уважно подивіться на глобус. Як ви вважаєте, де знаходиться вісь земної кулі?
- Земля обертається навколо своєї осі, але потрібно зазначити, що ця вісь є уявною лінією, тобто насправді не існує.
- Що я роблю з м'ячем?
- Чи є в м'яча вісь?
- Я обертаю м'яч навколо його уявної осі. Так само і обертається земна куля.
3. Фізкультхвилинка.
4. Пояснення зміни дня і ночі.
Дослід з електролампою.
- Припустимо, що лампа - це наше "уявне" сонце. Простежте, як буде освітлюватись поверхня прямої площини.
- А зараз змінимо наш дослід. Замість прямої площини ми візьмемо глобус - нашу Землю.
Тепер уважно поспостерігайте, як буде освітлюватись наша Земля.
(Учні спостерігають, що той бік глобуса, який повернений до світла, освітлений, протилежний - в тіні).
- То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути раз навколо своєї осі?
- Той бік, що був у тіні, стає освітленим, й освітлений - в тіні.
- Отже, обертання Землі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. Такий повний оберт земна куля робить за 24 години, тобто за добу.
- Подивіться уважно на освітлений бік глобуса і скажіть, на яких материках день, а на яких - ніч. Чому ви так думаєте? ,
- Дайте відповідь ще на одне питання: доба триває 24 години. Чим |
це пояснюється?
V. Осмислення учнями знань.
Робота з підручником.
Читати статтю "Чому буває день і піч".
2. Дати відповіді на питання.
Що таке вісь?
Де вона знаходиться?
- Яка причина зміни дня і ночі?
- Чи обертається навколо осі Північний і Південний полюси?
3. Робота в зошитах з друкованою основою, с.30.
- Уявіть, що ви - вчені, які досліджують космос. Вам прийшло завдання з космічного центру зобразити Землю і Сонце, але при цьому обов'язково вказати, на якій частині земної кулі буде день, а на якій - ніч. Допоможіть космічному центру.
Сонце Земля
4. Розгадування кросворда.
- Діти, погляньте, в конверті с ще одне завдання, яке нам надіслали з космічного центру. Це - кросворд. Нам потрібно дати відповіді на запитання і ми зможемо відгадати зашифроване в цьому кросворді слово.
Запитання до кросворда.
1. - 2. Срібне показалось, золоте сховалось. (Місяць, Сонце)
3. На якій планеті ми живемо? (Земля.)
4. Зменшена модель Землі. (Глобус.)